Kolejny raz od początku tego roku pojawia się nowa wersja cennika firmy Xella, producenta wyrobów z betonu komórkowego Ytong i silikatów Silka. O ile zdrożały te materiały? Prześledźmy zmiany cen, które nastąpiły w styczniu, kwietniu i sierpniu 2022 roku.

Cennik opublikowany na początku roku (03.01.2022) dość poważnie podnosił ceny w stosunku do stycznia poprzedniego roku. Bloczki Ytong z betonu komórkowego dla ścian konstrukcyjnych skoczyły o 19%, natomiast bloczki Silka podrożały średnio 16-17%. Inaczej było z nadprożami – tu skok już bardzo poważny, bo od 25 do 29%. Zastanawiającym był fakt, że nie drgnęły w ogóle ceny dla materiałów z grupy Multipor.

Wydawać by się mogło, że grupa Xella, zatrudniająca ponad 7000 ludzi w 92 zakładach i będąca niewątpliwie liderem światowego rynku producentów materiałów budowlanych (jako firma prywatna Xella zajęła czwarte miejsce wśród 127 firm z sektora materiałów budowlanych) skutecznie przewidziała, jak będzie wyglądać stabilność rynku czy pieniądza w Polsce i ustaliła ceny tak, by nie ponosić strat, ale jednocześnie nie zawyżyć cen by ułatwić życie konkurentom. Mimo to, fachowcy od sprzedaży Ytonga czy Silki nie docenili chaosu cenowego w naszym kraju i musieli po trzech miesiącach modyfikować swoje propozycje cenowe.

Już na początku kwietnia (08.04.2022) pojawił się nowy cennik, a w nim wyższe ceny dla materiału Ytong Panel G4/600 grubości 75 i 100 mm (szer. 599 mm, dł. 2200-3000 mm) o 10%. O tyle samo podwyższono cenę płyt stropowych oraz nadproży. Nieco mniejszą korektą, bo 5% wzrostem ceny potraktowano płyty Multipor4.

Czy to koniec? Nie! Analitycy i obserwatorzy naszego rynku w firmie Xella zauważając dynamicznie rozpędzającą się inflację i wyciągając wnioski z „zapewnień Premiera i Prezesa NBP” wprowadzają kolejną wersję cennika, która tym razem obejmuje wszystkie asortymenty i obowiązuje od 3 sierpnia 2022 roku.

W stosunku do cen z początku 2022 roku drożeją przeciętnie:
• +10% – bloczki Ytong dla ścian konstrukcyjnych, panele dla ścian działowych, płyty stropowe i inne elementy tej marki,
• +15% – bloczki Silka i Multipor,
• +22% – nadproża YF i YN.

Jeśli porównamy ceny z sierpnia 2022 do tych z początku 2021, a więc w okresie 1,5 roku, to wyjdą nam niebagatelne wartości – przedstawiamy je na wykresie poniżej. Natomiast w tabeli zamieszczonej na końcu artykułu zestawiliśmy zmiany cen od stycznia do sierpnia br.

2022-08-19 - Analiza cen produktów Ytong i Silka - WYKRES

Szczegółowe cenniki tych firm znajdują się w naszym serwisie: www.intercenbud.pl

 
Tabela: Wzrost cen elementów Ytong, Silka, Multipor firmy Xella w 2022 r. (ceny podane w jednostkach jak w cenniku – szt. i palety)

2022-08-19 - Analiza cen produktów Ytong i Silka - TABELA

Loading