W naszych analizach cenowych (jak pewnie już niejeden z czytelników zdążył zauważyć) ulubieńcem jest Xella – koncern posiadający takie marki jak Ytong, Silka i Multipor. I tym razem poświęcimy w tym temacie znowu kilka zdań, bo mamy kolejny cennik, który obowiązuje od 1-go listopada.

W stosunku do poprzedniego wydania cały asortyment z nielicznymi przypadkami „podskoczył” o 12% (a te nieliczne przypadki to 36% w odniesieniu do nadproży i ok. 39% dla materiałów z grup Silka i Multipor).

Natomiast wzrost patrząc od stycznia do listopada przedstawia poniższy wykres:

2022-11-18 - Analiza zmian cen betonu komórkowego i silikatów - Rysunek 1
Aktualne ceny znajdują się w naszym serwisie: www.intercenbud.pl

Jeśli naszym Inwestorom ceny betonu komórkowego czy silikatów z Xelli wydają się „za duże” to przecież nie koniec oferty rynkowej, jednak aby nam za bardzo nie podniósł się poziom entuzjazmu wspomnijmy, że także inni producenci nie pozostają „w tyle” i także korygują swoje cenniki.

Przykładem niech będzie H+H Polska należąca do Grupy H+H International A/S, wiodącego dostawcy „białych materiałów ściennych” w Europie, notowanej na duńskiej giełdzie w Kopenhadze. Na polskim rynku działa od 2006 roku. Produkuje i dostarcza kompletną gamę produktów z autoklawizowanego betonu komórkowego, a od 2018 roku również elementów silikatowych . W najnowszym cenniku opublikowanym w portalu INTERCENBUD w porównaniu do tego z przed pół roku, ceny poszybowały w pewnych asortymentach aż o 50%. Ale jak to się mówi „diabeł tkwi w szczegółach” i nie stawiamy tutaj wniosku aby unikać zakupów w tej firmie bo „Ytong jest tańszy”. Tak nie jest. Warto spojrzeć na poniższą tabelę.

2022-11-18 - Analiza zmian cen betonu komórkowego i silikatów - Tabela 1

Poza cennikiem na oficjalnej stronie producenta jest jeszcze sieć sprzedaży a ceny w hurtowniach zależą od uzyskanych przez nie rabatów i polityki cenowej i tam tak naprawdę należy pytać ile dany materiał kosztuje.

W dodatku Wykonawcy mają różne upusty w zależności od ilości kupowanych materiałów i uznania ich lojalności przez właścicieli hurtowni.
Zrobiliśmy maleńkie porównanie.

Bazując na „oficjalnych cennikach” wyliczyliśmy koszt wykonania w oparciu o przykładowy projekt domu jednorodzinnego. Przytoczony fragment kosztorysu dotyczy ścian i stropu parteru przy zastosowaniu wyrobów obu firm.

Na początek z zastosowaniem bloczków z oferty H+H – koszt 226 880 zł:

2022-11-18 - Analiza zmian cen betonu komórkowego i silikatów - Zrzut 1

Gdy zastosujemy dla tego samego domku produkty firmy Xella wartość tych robót wyniesie 243 414 zł:

2022-11-18 - Analiza zmian cen betonu komórkowego i silikatów - Zrzut 2

Różnica 7,5% na korzyść H+H – kiedy każdy grosz się liczy to te drobne 17 tysięcy warte jest chyba zastanowienia. A to tylko ściany parteru. Ale patrz wyżej: „Poza cennikiem na oficjalnej stronie producenta jest jeszcze sieć sprzedaży a ceny w hurtowniach zależą od uzyskanych przez nie rabatów i polityki cenowej i tam tak naprawdę należy pytać ile dany materiał kosztuje”.

Drogi INWESTORZE! Czy teraz już wiesz po co potrzebny jest kosztorys sporządzony przez skrupulatnego kosztorysanta posługującego się dobrym programem takim, jak Norma EXPERT?

Ceny materiałów firmy H+H Polska pochodzą ze strony: https://www.hplush.pl/h-h-polska

Loading