Czy ceny materiałów budowlanych przestały wibrować, czy jest uspokojenie? Wszak inflacja wyraźnie zwolniła a wartość złotówki wobec innych walut jest mocniejsza od tej sprzed roku. Podglądamy wybrane materiały izolacyjne.

Jak wygląda ruch cen materiałów izolacyjnych? Dla zobrazowania tego spójrzmy od razu na spadek cen styropianu w cennikach firmy Termo Organika:
 
2024-06-06 - Skoki cen materiałów izolacyjnych - Wykres 1

 
Tak to wygląda natomiast w tabeli pokazującej ten trend w konkretnych cenach:
 
2024-06-06 - Skoki cen materiałów izolacyjnych - Tabela 1

 
Zerknijmy jeszcze jak to wygląda na przykładzie wełny mineralnej (skalnej) w cenniku ROCKWOOL:
 
2024-06-06 - Skoki cen materiałów izolacyjnych - Tabela 2
 
2024-06-06 - Skoki cen materiałów izolacyjnych - Tabela 3

 
Warto zauważyć jednak dziwny ruch w cenie płyty wełny mineralnej do izolacji ścian zewnętrznych i stropów – FRONTROCK S:
 
2024-06-06 - Skoki cen materiałów izolacyjnych - Tabela 4
 
Zapewne to jakieś działanie marketingowe lub specyficzna metoda regulacji sprzedaży, bo gdy zerkniemy na podobne zestawienie sprzed roku to ten materiał zaliczał podobny wzrost cen jak inne z tej grupy.

Oczywiście nie można przyjąć, że wszystkie asortymenty zmieniają ceny w przedziale pomiędzy -15 do +15% (oczywiście z wyjątkami) porównując rok do roku. Tak komfortowo nie jest, bo nawet w Rockwoll są gigantyczne zmiany np. w grupie otulin dla rurociągów.

Otuliny Rockwool 800 drożeją średnio o 88%!

Ale znajdziemy wielu producentów, którzy nie dokonywali zmian cen. Przykładowo jeden z głównych dostawców systemów rur wielowarstwowych, PE-Xa, Inox, dla instalacji wodnych, grzewczych, chłodzących, także preizolacji EcoFlex i wielu innych w tym elementów automatyki – UPONOR nie zmienił dotychczas (koniec maja) cennika z 2023 roku.

Wniosek? Nie aktualizujcie kosztorysów inwestorskich automatem zmieniając ceny wskazanym wskaźnikiem z komunikatu GUS, bo można wpaść „w czarną dziurę”.

Autor: Andrzej Pietraszek

Loading