Jak wycenić wykonanie ocieplenia pianą PUR? Zobaczmy, jak wygląda przykładowy kosztorys ocieplenia natryskowego z wykorzystaniem katalogu KNR AT-59, dostępnego w nowej wersji Normy EXPERT i Normy STANDARD.

Izolacja termiczna

Termoizolacja to standard. Nie można już wyobrazić sobie budynku bez zabezpieczenia przed utratą ciepła. Dawno minęły czasy jednowarstwowej cegły i drewnianych ścian. Wynika to nie tylko z wymogów regulacyjnych i projektowych, ale przede wszystkim z rosnącego zainteresowania oszczędnością portfela użytkownika (kosztem energii) przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego komfortu użytkowania.

Jest wiele sposobów na ocieplenie budynku. Od typowych ścian dwuwarstwowych ze styropianem lub wełną mineralną, poprzez ściany szkieletowe z okładziną, płyty okładzinowe z wypełniaczami, aż po ściany wielowarstwowe ze szczelinami powietrznymi lub bez. Oprócz swoich niewątpliwych zalet, każda z tych metod ma również „słabości”. Ale coraz więcej projektantów proponuje nowe systemy, producenci badają i proponują, a wykonawcy pracują nad osiągnięciem zamierzonego efektu (z różnym skutkiem, ale to oczywiście zupełnie inna historia).

KNR do kosztorysowania ocieplenia

We wkomponowanej do programu Norma EXPERT bazie katalogów do kosztorysowania mamy prawie wszystkie te metody rozpisane i bez większych problemów skalkulujemy konieczne nakłady robiąc kosztorys, ale wciąż jednak pozostają „czarne dziury”, dla których nie znajdziemy podstawy wyceny.

Ale to się zmienia i możemy już posiłkować się KNR-em na natryskowe izolacje piankami PUR. A przecież to technologia istniejąca na rynku od wielu już lat. Metoda może niezbyt tania, ale za to mająca wiele zalet, w tym najważniejszą: przy jej stosowaniu mamy szansę uniknąć powstawania mostków cieplnych!

Poddasze ocieplone pianą PUR, wygląd przed i po pracach:

2023-05-30 - Termoizolacja pianą PUR - nowy KNR do kosztorysowania - przed wykonaniem

2023-05-30 - Termoizolacja pianą PUR - nowy KNR do kosztorysowania - po wykonaniu

źródło: www.purproject.pl

Izolacja natryskowa pianą PUR

Na czym ta metoda polega? Izolacja natryskowa to po prostu nałożenie na ocieplane elementy piany poliuretanowej co pozwala na tworzenie ciągłej warstwy bez szczelin (czego czasem nie uda się uniknąć przy stosowaniu materiałów izolacyjnych w formie płyt czy mat). Piana „produkowana” jest na miejscu, na budowie, poprzez wymieszanie i doprowadzenie do właściwej temperatury komponentów, które za pomocą specjalnych, poodgrzewanych węży zostają dostarczone do aplikatora (zwanego przez Wykonawców pistoletem) gdzie następuje wymieszanie i natrysk.

Piana po wylocie z dyszy ulega błyskawicznemu spienieniu i stwardnieniu, przykleja się do każdej powierzchni, wypełnia wszelkie szczeliny i kawerny. Wnika we wnęki za belkowaniem, wypełnia przestrzeń pomiędzy ścianami szczytowymi a deskowaniem dachu itp.

Podział i zastosowanie pian PUR

Piany PUR możemy podzielić na dwa rodzaje: otwarto komórkowe i zamknięto komórkowe. Te pierwsze są lekkie i nadają się do docieplenia poddaszy, ścian i stropów, natomiast zamknięto komórkowe (sztywne) także do ociepleń fundamentów, dachów i elewacji. Producenci dostarczają nam wyczerpujących informacji i podają różne parametry. Także szkolą ekipy i wyposażają je w specjalistyczny sprzęt. Te wyspecjalizowane brygady po zapoznaniu się z „frontem robót” proponują za wykonanie pracy określone kwoty do zapłaty na podstawie cen umownych za metr kwadratowy przy danej grubości izolacji. Termoizolacje pianką PUR są przeznaczone nie tylko dla budownictwa jednorodzinnego, gdzie inwestorem jest właściciel. Tą metodą ociepla się również budynki użyteczności publicznej i budynki przemysłowe.

Kosztorysowanie izolacji termicznej

Właściciele domów jednorodzinnych nie mają obowiązku sporządzania wyceny zgodnej ze standardami przyjętymi na rynku, ale wycena jest niezbędna dla kierowników miejskich działów remontów i inwestycji w instytucji samorządowej. Są kontrole wydawanych środków, są procedury przetargowe, a każde powoływanie się na ceny oferowane przez wykonawców może budzić podejrzenia, a odpowiedzialni za realizację inwestycji bardzo się tego boją. Katalogi Nakładów Rzeczowych są również przydatne, gdy prace wykonane tą techniką są częścią większej całości i są kosztorysowane w sposób spójny w stosunku do innych elementów. Ponadto KNR pomaga zarówno we wstępnej wycenie, jak i ocenie potrzeb wniosków kredytowych.

Kosztorys daje nam wiedzę nie tylko o wartości prac, ale też o przewidywanej ilości materiałów. Dzięki temu można zamówić i dostarczyć na budowę taką ich ilość, aby potem niepotrzebnie nie przerywać roboty (bo zabrakło), albo też tracić czas i siły na pozbycie się nadmiaru, który pozostanie po robotach. O rozliczaniu się właścicieli firm wykonawczych ze swoimi pracownikami chyba nawet nie warto wspominać (brygada poza firmą czasem może coś robić na własną rękę „z zaoszczędzonego materiału”).

2023-05-30 - Termoizolacja pianą PUR - nowy KNR do kosztorysowania - katalog AT-59
Katalog KNR AT-59 Izolacje natryskowe z pianki PUR jest dostępny w nowej wersji Normy EXPERT i Normy STANDARD oraz jako wydanie drukowane

Poza kosztami aplikacji pianki PUR w KNR AT-59 skatalogowano również prace pomocnicze i przygotowawcze oraz prace związane z wykonaniem powłok ochronnych. Należy pamiętać, że izolacja poliuretanowa musi być chroniona przed promieniami UV, dlatego jeśli nie jest układana np. pod obudową z płyt G-K, należy ją zabezpieczyć odpowiednimi powłokami. Dlatego też w katalogu znajdziemy również tablice, które pozwolą nam wyliczyć koszty wykonania polimocznikowych warstw ochronnych, folii poliuretanowych oraz aplikacji „płynnej gumy”. Ostatnie trzy grupy materiałów wykorzystywane są nie tylko przy termomodernizacji, ale także przy pracach antykorozyjnych czy przy naprawie dachów, więc ta kategoria z pewnością będzie wykorzystywana do wyceny tych konstrukcji.

Przykładowy kosztorys na ocieplenie poddasza pianą PUR z wykorzystaniem KNR AT-59(w formacie .kstx i PDF) można pobrać na bzg.pl

Loading