Mimo, że do daty opublikowania cen na kolejny kwartał (IV) jeszcze sporo czasu, to prace nad tym cennikiem już trwają. Aby wydać bazę na nowy kwartał stosujemy też nasze autorskie narzędzie – trendomierz!

Przygotowując nowe wydanie cennika śledzimy ruch na rynku materiałów budowlanych, ściągamy i poddajemy porównaniu cenniki producentów publikowane na ich stronach i wreszcie przetwarzamy zbiory danych podsyłanych przez firmy, z którymi na podstawie zawartych z nami umów, poprzez Intercenbud dzielimy się cenami z naszymi klientami, kosztorysantami.

Osoby sporządzające kosztorysy inwestorskie czy ofertowe muszą znać nie tylko ceny aktualne, muszą też czasem mieć prognozy, bo od momentu oddania kosztorysu do rozpoczęcia robót (a czasem nawet do daty zakończenia prac) skoki cen bywają ogromne i różnica w wartości wyliczonej w kosztorysie a faktycznym kosztami realizacji może być powalająca (najczęściej dla Wykonawcy ale czasem także dla Inwestora).

Dzięki trendomierzowi można ceny odpowiednio zmodyfikować.

Jak to wygląda? Kilka przykładów:

2023-10-03 - Warto korzystać z trendomierza - Wykres 1

2023-10-03 - Warto korzystać z trendomierza - Wykres 2

Widząc te tendencje wzrostowe podawane przez trendomierz powinniśmy nieco podnieść ceny na te produkty. Inaczej będziemy w dołku.

Spadają za to ceny drewna i wyrobów drzewnych:

2023-10-03 - Warto korzystać z trendomierza - Wykres 3

Wstawiając do kosztorysu te materiały możemy bez większego ryzyka troszeczkę ceny obniżyć, co będzie miło wpływ na wartość oferty i z pewnością nie wygeneruje straty.

Pytanie z jakiego powodu są te różnice pozostanie tak naprawdę bez odpowiedzi. Sezonowość niektórych prac na pewno ma znaczenie. Ale także inflacja, wzrost kosztów energii i paliw. Koniunktura także jest chwiejna. Zaplanowane inwestycje z powodu zablokowania środków unijnych z KPO, ograniczane dochody samorządów, niepewność co do przyszłości, bo zbyt wiele zależy od polityków (a to ostatnie ma chyba największy wpływ – stare polskie przysłowie „Łaska pańska na pstrym koniu jedzie”).

Więc, aby nie „przestrzelić” wartości kosztorysowej robót zachęcamy do korzystania z naszego trendomierza.

Korzystajcie i wyciągajcie wnioski.

Autor: Andrzej Pietraszek

Loading