W poprzednim artykule działu analiz pokazaliśmy Państwu, w jaki sposób podrożały wyroby w cenniku Hawle, firmy zajmującej się produkcją armatury gazowej i wodnej. Dzisiaj przeanalizowaliśmy cennik innego dostawcy wyrobów tej samej branży: firmy AVK.

AVK jest jednym z wiodących na świecie producentów zasuw do wody, kanalizacji, gazu, ochrony przeciwpożarowej oraz przemysłu. Ich produkty spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i są przy tym niezwykle trwałe.

Dziś AVK należy do grona bardzo nielicznych producentów oferujących swój asortyment zgodnie z większością międzynarodowych i krajowych norm, takich jak ISO, CEN, DIN, NF, BS, AWWA, JWWA, SABS, AS i GOST. Globalna pozycja sprawia, że AVK jest w stanie zaoferować swoim partnerom i klientom produkty najwyższej jakości.

Pod lupę wzięliśmy cennik z początku poprzedniego roku i aktualnego, obowiązującego od 15.01.2023. Bardzo silny wzrost jest w grupie kształtek żeliwnych.

Poniższa tabela przedstawia średnie wzrosty danego asortymentu.

Te średnie to jednak wskaźnik niezbyt precyzyjny, ale trudno byłoby nam wskazywać wszystkie różnice gdyż ten raport miałby zbyt obszerną objętość (dla tej grupy to ponad 300 rekordów).

Bo choćby już ta pierwsza pozycja składa się z 10 różnych asortymentów i zakres wzrostu cen jest od 38 do 53%. Podobnie jest w innych.

Graficznie ten pierwszy wykres wyglądać będzie tak:

Jak się to ma do wskaźnika inflacyjnego publikowanego przez GUS i bezrefleksyjnie powielanego przez dziennikarzy?

Ale może niepotrzebnie bijemy na alarm.

Inny produkt tego samego Dostawcy: opaski naprawcze (element szczególnie potrzebny ekipom które usuwają usterki w sieciach wodociągowych ale także i w kotłowniach czy instalacjach wewnętrznych):

Jedno i dwuczęściowe – podrożały od 17,8% do 19%.

Podobnie jest z cenami zasuw.

Nieco więcej ale jednak powyżej wskaźnika inflacji. Te wskaźniki w tym wypadku także to średnia statystyczna bo Zasuwa klinowa Supa Maxi™ prawie we wszystkich średnicach drożeje o 24% a tylko jedna, nietypowa bo dla DN205 podrożała jedynie o 3%.

Dużo ponad wskaźnik inflacji drożeją takie elementy jak filtry siatkowe dla sieci wodociągowych:

Nawiertka ze zintegowanym odcięciem do rur PE i PVC

Równie duży wzrost cen na przestrzeni roku jest dla kołnierzy combi oraz łączników Supa^{TM} – w każdym rodzaju tych kształtek powyżej od 30 do 33%

Łącznik kielichowy dużych średnic drożeje nawet dwukrotnie więcej

Łącznik kielichowy dużych średnic do rur stalowych

Jednak najbardziej podrożały ważne i konieczne detale służące nie tylko podczas budowy nowych sieci ale przede wszystkim konieczne przy usuwaniu awarii. To:

Łącznik montażowy kołnierzowy do wszystkich rodzajów rur

Obejma do nawiercania rur stalowych i żeliwnych

Loading