Mamy coraz więcej sygnałów, że ogromne wahania cen materiałów budowlanych, które miały miejsce w ostatnich miesiącach, stwarzają problemy przy zawieraniu umów o realizację różnego rodzaju inwestycji.

Siadając do kosztorysu ofertowego, a może przede wszystkim inwestorskiego, musimy mieć „w tyle głowy”, że podczas realizacji zadania (duże inwestycje to czasem okres dwu a nawet trzyletni), nawet jeszcze wtedy, gdy trwają procedury związane z postępowaniem przetargowym, czas płynie nieubłaganie i od momentu oddania kosztorysu do jego „klepnięcia”, czyli uznania za wiążący, upływa wiele miesięcy. Bywa także, że po ogłoszeniu przetargu zaczynają napływać pytania, czasem protesty i przesuwają się terminy podpisania umowy. I wtedy nagle okazuje się, że ceny materiałów poszybowały. Oferta (albo kosztorys inwestorski) jest nie do wykonania. Ceny bowiem szybko się zmieniają.

Przykładowo, większość produktów w cenniku „Hawle” producenta armatury gazowej i wodnej (zasuwy, hydranty, łączniki), jednego z ważniejszych markowych dostawców, skoczyły w przeciągu sześciu miesięcy o 7% w górę! Gdy porównaliśmy pozycje w cennikach ze stycznia 2022 do aktualnego ze stycznia 2023 okazuje się, iż 18 procentowa podwyżka cen (jak nam ogłasza GUS) dotyczy może 20% asortymentu. Natomiast cała reszta (a sprawdziliśmy 1200 rekordów) to zmiana w granicach 20-30% a są tam również (np. wśród grupy kształtek żeliwnych) podwyżki sięgające 120% (dotyczy to szczególnie tych materiałów, które nie drożały na przestrzeni 2021-2022).

Zmiany cen armatury gazowej i wodnej - zasuwa

Inny przykład. Dostawca elementów potrzebnych do realizacji inwestycji związanych z sieciami gazowymi, wodnymi oraz ciepłowniczymi INTEGRA Gliwice – producent wielu ważnych detali takich jak płozy do przeciągania rur przewodowych przez przewiertowe czy ochronne uszczelnienia rurociągów przy przejściach przez ściany, podpory, podwieszenia i wiele innych, tylko w niewielu grupach na przestrzeni 6 miesięcy zwiększyła cenę o 8%. Bo np. uszczelki z wkładką stalową „jadą w górę” od 11 do nawet 18% (przypominamy – w ciągu 6 miesięcy).

Zmiany cen armatury gazowej i wodnej 3

Dlatego my w serwisie INTERCENBUD i serwisie Buduj z Głową staramy się na bieżąco analizować to, co się dzieje na rynku, aby Wam to prezentować. Nie zapominajcie o zakupie prenumeraty na ten rok. Pierwszy numer już w połowie lutego!

Zmiany cen armatury gazowej i wodnej 1

Loading