Wygląda na to, że ceny materiałów budowlanych przestały rosnąć. Oczywiście są wyjątki, takie jak izolacje termiczne, ale ogólny trend jest widoczny. Przypatrzmy się więc temu wyjątkowi czyli materiałom izolacyjnym.

W „Buduj z Głową” 4/23 ukazał się artykuł Z budową domu zwlekać już raczej nie warto, w którym autor analizuje zmiany cen materiałów budowlanych w ostatnim roku na podstawie danych Grupy PSB Handel. W tym krótkim artykule przeanalizujemy w kontekście zamieszczonych tam danych zmiany cen materiałów izolacyjnych.

Ceny wełny i styropianu

Zrobiłem porównanie cenników firm Rockwool i Termo Organika – producentów wełny skalnej i styropianu, obowiązujących w ostatnim roku (III kw. 2022 r. do III kw. 2023 r.).
W Rockwool wzrost jest ogromny, znacznie powyżej oficjalnej inflacji.

2023-11-15 - Zmiany cen izolacji termicznych - Tabela 1

Zupełnie inaczej wygląda to w Termo Organice – średni spadek cen na przestrzeni roku to -9,7%.

2023-11-15 - Zmiany cen izolacji termicznych - Tabela 2

Jakie wnioski?

Dla nas, kosztorysantów statystyczne wielkości publikowane przez ośrodki rządowe czy portale internetowe nie będą miarodajne dla potrzeb profesjonalnych kalkulacji. Przysłowiowe stwierdzenie, że kiedy wychodzisz ze swoim psem na spacer, to średnio macie po trzy nogi, jest żartobliwym, ale jednak dosadnym przykładem, jak nie należy podchodzić do takich informacji. Czy nie zwracać uwagi na takie opracowania? Oczywiście, że trzeba te dane pozyskiwać i brać pod uwagę! Na tej podstawie tworzymy pewien obraz tego, co się dzieje na rynku. Tyle tylko, że nie można ich traktować bezkrytycznie.

Pracując nad kosztorysem starajmy się, aby wstawiane ceny były jak najbardziej precyzyjne, a prognozy konfrontujmy z tym, co tu i teraz. Dlatego ważny jest dostęp do rzetelnych informacji, a użytkownicy Intercenbudu mają takie możliwości. Dzięki trendomierzowi lub dostępowi do archiwalnych baz (dla każdego użytkownika) łatwo wyciągnąć trafne wnioski, a kosztorys stworzony na bazie aktualnych danych skorygować przewidywanym wzrostem czy spadkiem cen. Jak to wygląda?

2023-11-15 - Zmiany cen izolacji termicznych - Wykres 2

2023-11-15 - Zmiany cen izolacji termicznych - Wykres 1

Nie musimy więc zachwalać naszej bazy cenowej Intercenbud – dzięki takiej prezentacji łatwiej jest przewidywać, jak będą wyglądać ceny materiałów.

Zachęcamy do skorzystania z naszego cennika:
https://intercenbud.pl

Autor: Andrzej Pietraszek

Loading