Wraz z nowym wydaniem przyjrzeliśmy się cenom jednostkowym pozycji. Rezultatem naszych obserwacji jest cennik CJP PRE-ST 1, będący odpowiedzią na problemy z wyceną sieci ciepłowniczych. Nowe ceny lepiej odzwierciedlają realia i współczesne technologie wykonania. PRE-ST 1 oferuje nieco odmienne podejście do sporządzania cenników opartych o KNR.
W naszym cenniku CJP od tego, (czwartego) kwartału bieżącego roku znajdziecie zupełnie nowy, bo nie mający odniesienia do istniejących KNR-ów cennik o nazwie CJP PRE-ST 1. Może z tym odwołaniem się jest nie tak do końca. Cennik ten powstał w oparciu o istniejący katalog KNR 0-10.
Co to za produkt? Do tej pory w bazie CJP odnaleźć można było wyłącznie wyliczone wartości pozycji dla wielu (choć nie wszystkich) katalogów normatywnych. Ułatwiało i usprawniało to tworzenie kosztorysów metodą uproszczoną. Wśród nich nie było wyliczonych pozycji dla KNR 2-20 czy KNR-W 2-20 (Roboty związane z sieciami ciepłowniczymi). Dlaczego? Bo trudno było wyliczyć i „podać” cenę dla pozycji, która miała bardzo szeroki wachlarz możliwych cen materiałów i równie dużo wariantów.
Producentów tego typu asortymentu jest wielu. Cenniki jednak udostępniają niektórzy, więc ustalenie ceny średniej dla rury preizolowanej czy pojedynczej kształtki (zwłaszcza, że są to dosyć drogie wyroby) jest praktycznie niemożliwe. Gdy wyceniamy konkretny projekt, zwykle musimy wysłać zapytanie do producenta i cierpliwie oczekiwać na odpowiedź. Z reguły żądają też by poinformować o miejscu inwestycji i chcą, by podać także dane wykonawcy. Ale przecież przy tworzeniu kosztorysu inwestorskiego, czy nawet nie kosztorysu, ale wstępnej, szacunkowej wyceny wykonawcy jeszcze nie ma! A z reguły oczekuje się od nas, że taką kalkulację sporządzimy „na wczoraj” (znacie?).
Cennik oparty o realia wykonania
Dlatego od tego kwartału dajemy Wam do dyspozycji nowy cennik pozycji, ale oparty w dużej części o KNR 0-10, jednak jest on dostosowany do rzeczywistych potrzeb do skosztorysowania sieci ciepłowniczej. W wymienionym katalogu jeśli chodzi o montaż kształtek to występują wyłącznie kolana, kompensatory, odgałęzienia i prefabrykowane punkty stałe. A przecież występują jeszcze takie elementy jak np. redukcje, zawory, odpowietrzenia. Co do bloków oporowych to najczęściej wylewa się je na z betonu na „placu budowy”, a nie przywozi z zakładu prefabrykacji. Zatem pozycja KNR 0-10 0227-01 (Prefabrykowane punkty stałe dla rur preizolowanych o śr. 26.9/90 mm przy płycie stabilizującej 140 mm) będzie w tym wypadku nieprzydatna. Liczymy na przyjazne potraktowanie, co zachęci nas do przygotowania kolejnych tego typu cenników.
Wycena powstała w oparciu o cennik współpracującego z nami dostawcy tych elementów – Isoplus Polska (w bazie dostawców INTERCENBUD: Isoplus Polska)
Aby zobaczyć aktualne ceny, odwiedź serwis główny i zaloguj się na swoje konto. Jeśli nie masz jeszcze dostępu, możesz go zakupić w naszym sklepie.